Międzynarodowa Komisja Kontroli i Nadzoru ? ICCS (International Commission for Control and Supervision  in Wietnam)
W końcowej fazie Konferencji Paryskiej w 1972 r., gdzie  negocjowano powstrzymanie narastającego konfliktu w Wietnamie Południowym, uzgodniono skład przyszłej komisji międzynarodowej. Polskę i Węgry zaproponowały rządy Demokratycznej Republiki Wietnamu (DRW) i Tymczasowego Rządu Rewolucyjnego Republiki Wietnamu Południowego. Stany Zjednoczone zgłosiły Indonezję i Kanadę. Najważniejsze zadania ICCS polegać miały na sprawowaniu kontroli nad przestrzeganiem przerwania ognia na całym obszarze Wietnamu Południowego, całkowitym wycofaniem wojsk USA i ich sprzymierzeńców oraz demontażem baz wojskowych tych państw, wzajemnym przekazywaniem przez strony walczące jeńców wojennych i internowanych osób cywilnych. Zadania te nie przystawały do rzeczywistości.
ICCS ukonstytuowała się dnia 28 stycznia 1973 r., ale wewnątrz samej komisji występowały podziały. Delegacje Polski i Węgier wspierały komunistów południowowietnamskich zaś po delegacja Kanady popierała stanowisko Stanów Zjednoczonych i Republiki Wietnamu Południowego (RWP).
W końcu maja 1973 r., kryzys w łonie ICCS doprowadził do zawieszenia jej mandatowej działalności, a 31 lipca Kanada wycofała się z jej struktur. Po trzech tygodniach miejsce to zajął Iran. Praca komisji skupiła się teraz nad monitorowaniem wymiany jeńców i więźniów cywilnych oraz kierowaniem do dwóch stron korespondencji i apeli.
Wiosną 1975 r. oddziały komunistycznych partyzantów Vietcongu wspomagane przez siły DRW rozpoczęły generalną ofensywę. W dniu 30 kwietnia opanowano Sajgon, a w kilka dni później całe terytorium Wietnamu Południowego.
Krwawe walki sparaliżowały całkowicie działalność Międzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzoru. Wszystkie delegacje narodowe, w miarę kurczenia się obszarów pozostających pod kontrolą władz sajgońskich, wycofywały swoich przedstawicieli z grup regionalnych.
Jako pierwsze pod koniec kwietnia 1975 r. wycofały się delegacje Iraku i Indonezji, Przeważająca liczba polskich oficerów i podoficerów przebywała w terenie, w grupach regionalnych i lokalnych. Polscy wojskowi najpóźniej zjechali do Sajgonu.
Był to najbardziej niebezpieczny okres z uwagi na rozkład struktur społeczno ? politycznych w państwie skazanym na unicestwienie. Polacy w takich warunkach pozostawali w Sajgonie jeszcze przez kolejnych 12 miesięcy. Dopiero w maju 1976 r. nastąpiła likwidacja polskiej delegatury w Wietnamie Południowym, mimo że już 18 czerwca 1975 r. na wniosek zwycięskich władz ICCS zakończyła swoją działalność. To właśnie ostatniej grupie, prawie w całości złożonej z wojskowych, pilnie obserwujących przebieg działań bojowych, przyszło pracować w najbardziej ekstremalnych warunkach.
Grzegorz Ciechanowski
Lista publikacji poruszajÄ…cych tematykÄ™ misji w Rep. Wietnamu:
- Misje pokojowe Wojska Polskiego 1953-1978
Władysław Kozaczuk
Warszawa 1978 - Polska w operacjach pokojowych Operacje pokojowe ONZ
Jerzy Markowski
Warszawa 1994 - Pokojowe misje Wojska Polskiego Bibliografia
Ministerstwo Obrony Narodowej Centralna Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ
Warszawa 2003 - Żołnierze polscy w misjach i operacjach pokojowych poza granicami kraju w latach 1953?1989
Grzegorz Ciechanowski
Toruń 2007 - Wojsko Polskie w misjach pokojowych w latach 1953-1990
Janusz Zuziak
Warszawa 2009 - Polacy w sÅ‚użbie pokoju 1953 – 2003
Andrzej Zasieczny (red.)
2003
Jestem studentką III roku Bezpieczeństwa Narodowego, pisze prace na temat misji pokojowych ONZ z udziałem Polaków, czy mogłabym prosić o jakieś materiały w formie PDF ? Zależy mi na czasie gdyż mało go zostało.. dlatego forma PDF. Będę bardzo wdzięczna !
Pozdrawiam Serdecznie ! Z góry dziękuję !
potrzebuje informacje dot mojego dziadka polkownika Wlodzimiedza Fraczka (ONZ wietnam).
szukam wszedzie bezskutecznie.
dziekuje za wszelkie informacje
Szanowna Pani!
W celu ustalenia bliższych danych o Pani Dziadku puÅ‚kowniku FrÄ…czku potrzebna jest informacja w jakich latach pracowaÅ‚ w Vietnamie i czy to byÅ‚a MiÄ™dzynarodowa Komisja Kontroli i Nadzoru czyli z angielska ICCS. Ja mogÄ™ udzielic informacji z lat 1974-75. PracowaÅ‚em w Saigonie na centrum nadawczo -odbiorczym.Ponadto proszÄ™ wyszukać wydanÄ… książkÄ™ autora generaÅ‚a DÄ™gi z tego okresu pt;”W pokojowej misji”.
Na więcej pytań mogę odpowiedzieć w kontaktach emailowych na adres: J.Szalpuk@poczta.fm
Z poważaniem Janusz Szalpuk