W 1915 Afrykę Południowo-Zachodnią zajęły wojska Republiki Południowej Afryki (RPA), a w 1920 niemiecka kolonia stała się terytorium mandatowym RPA. ONZ w 1968 zmieniło nazwę kraju na „Namibia” i unieważniło mandat RPA do zarządzania krajem. RPA nie uznała tych decyzji i kontynuowała kontrolę nad krajem. Grupę Pomocy ONZ w Okresie Przejściowym dla Namibii – UNTAG (United Nations Transition Assistance Group) powołano na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa z 16 lutego 1989 r. Jej zadaniem była pomoc Specjalnemu Przedstawicielowi Sekretarza Generalnego w uzyskaniu przez Namibię niepodległości.
Droga do tego wiodła przez wolne i sprawiedliwe wybory przeprowadzone pod nadzorem ONZ. UNTAG miało także pomóc specjalnemu przedstawicielowi sekretarza generalnego w zapewnieniu, że: wszelkie zbrodnie zostaną powstrzymane, wojska pozostaną w bazach, a w przypadku Republiki Południowej Afryki – zupełnego wycofania sił z Namibii. Ponadto wszystkie dyskryminacyjne ustawy miały być uchylone, więźniowie polityczni zwolnieni, uchodźcy mieli powrócić do swoich domów; wszelkie formy zastraszania wstrzymane i zakończone, wprowadzone prawo i porządek.
W skład sił pokojowych miał wejść batalion szwedzki, ale z powodu, iż Sztokholm prowadził od lat bezkompromisową walkę z apartheidem, oficjalną ideologią RPA, władze tego państwa nie zezwoliły na włączenie Szwedów w skład sił UNTAG. Co ciekawe, ultrakonserwatywni politycy RPA zgodzili się, kiedy zaproponowano, aby w miejsce szwedzkiego oddziału w siłach UNTAG pojawił się batalion wojska z komunistycznej Polski.
W kwietniu 1989 r. utworzono POLLOG, który stanowił trzon Polskiej Wojskowej Jednostki Logistycznej (PWJL) w UNTAG. Wspólnie z 89. Kanadyjską Jednostką Logistyczną i szwajcarską jednostką medyczną PWJL tworzyła tzw. Logistyczną Grupę Wsparcia.
Do głównych zadań POLLOG-u należał transport osób cywilnych i wojskowych oraz materiałów dla sił pokojowych. Pod zarządem Polaków pozostawała Centralna Składnica Zaopatrzenia misji. Drogą morską i lotniczą dostarczano tam towary z całego świata. Stąd zaopatrzenie pobierały kanadyjska i polska jednostki logistyczne. W celu udoskonalenia pracy służb zaopatrzenia trzej polscy oficerowie wprowadzili komputerowy system ewidencji magazynowej, będący wówczas nowatorskim pomysłem, nawet w skali działań ONZ. Z uwagi na prostotę, logiczność i przydatność system uzyskał rekomendację do wprowadzenia go w innych misjach pokojowych ONZ.
Z dziedziny ?Polak potrafi? warto dodać jeszcze jeden fakt: kompania transportowa POLLOG-u wyposażona była w pojazdy polskiej produkcji, samochody ciężarowe STAR ? 266 i Jelcz – 415 D, które znowu, tym razem w państwie położonym na południe od równika pokazały swoją niezawodność. Należy dodać, że Polacy byli zaskoczeni nie tylko jakością dróg ale i poziomem infrastruktury stworzonej przez fachowców z RPA w Namibii.
Ze względu na przygotowywane wybory, utworzono grupę obserwatorów wojskowych liczącą 300 oficerów z 14 państw. Dowódcą tego zespołu został Polak, wówczas płk Bolesław Izydorczyk. Dwudziestu polskich oficerów, z doświadczeniem wyniesionym z poprzednich misji, było w stanie podjąć kolejne wyzwanie, jakim była samodzielna służba w roli obserwatora. Podlegający bezpośrednio pod ONZ, opłacani z budżetu organizacji, zdani na własne siły od 1989 r. biorą udział w dziesiątkach misji ONZ prowadzonych w Europie, Azji i Afryce.
Działania sił UNTAG, pomimo występujących problemów okazały się efektywne, doprowadziły do wyborów i przyznały państwu niepodległość, z której w pełni korzysta do dziś. Była to jedna z niewielu udanych operacji pokojowych w rozpoczynającym się, tak trudnym dla ONZ okresie.
Dla żołnierzy polskiego kontyngentu misja UNTAG stanowiła również niepowtarzalny akcent z innego powodu: wyjeżdżali do Afryki z PRL a w marcu 1990 r. wracali do III RP.
Grzegorz Ciechanowski
Lista publikacji poruszających tematykę misji PKW UNTAG:
- Polska w operacjach pokojowych Operacje pokojowe ONZ
Jerzy Markowski
Warszawa 1994 - Pokojowe misje Wojska Polskiego Bibliografia
Ministerstwo Obrony Narodowej Centralna Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ
Warszawa 2003 - Żołnierze polscy w misjach i operacjach pokojowych poza granicami kraju w latach 1953?1989
Grzegorz Ciechanowski
Toruń 2007 - Wojsko Polskie w misjach pokojowych w latach 1953-1990
Janusz Zuziak
Warszawa 2009 - Polacy w służbie pokoju 1953 – 2003
Andrzej Zasieczny (red.)
2003
Witam.
ST.chor.sztab.rez. Zbigniew Benderski, Krosno Odrz. Weteran Misji Pokojowych ONZ.
Byłem uczestnikiem Misji UNTAG – Namibia 1989-90 w plutonie remontowym, kierowca – tokarz. Zaglądając na stronę Waszego Stowarzyszenia zauważyłem zdjęcia z Namibii.
W związku z powyższym chciałbym poinformować o publikacji na mojej osi FB oraz YOU TUBE – dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Kombatantów z Wrocławia – filmu „UNTAG – Namibia 1989-1990”. Film dotychczas nie publikowany, zmontowany do celów prywatnych ujawniłem z okazji 25 rocznicy tego wydarzenia.
Pozdrawiam serdecznie.
Film zamieściłem również na naszej stronie.
http://skmponz.szczecin.pl/2014/09/3429/
Pozdrawiam.
Pozdrowienia przesyła uczestnik Misji w Namibii – Kierowca tokarz z plutonu remontowego.
Ja też tam byłem w kompani zaopatrzenia u kap. Wójcika
POZDRAWIAM WSZYSTKICH Z MISJI POKOJOWEJ W NAMIBII.SŁUŻYLEM TAM JAKO KIEROWCA JELCZA 415.
Ja również tam służyłem jako kierowca ale jeździłem starem 266 sierż. Cichy