PKW UNTAG

W 1915 Afrykę Południowo-Zachodnią zajęły wojska Republiki Południowej Afryki (RPA), a w 1920 niemiecka kolonia stała się terytorium mandatowym RPA. ONZ w 1968 zmieniło nazwę kraju na „Namibia” i unieważniło mandat RPA do zarządzania krajem. RPA nie uznała tych decyzji i kontynuowała kontrolę nad krajem. Grupę Pomocy ONZ w Okresie Przejściowym dla Namibii – UNTAG (United Nations Transition Assistance Group) powołano na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa z 16 lutego 1989 r. Jej zadaniem była pomoc Specjalnemu Przedstawicielowi Sekretarza Generalnego w uzyskaniu przez Namibię niepodległości.

Droga do tego wiodła przez wolne i sprawiedliwe wybory przeprowadzone pod nadzorem ONZ. UNTAG miało także pomóc specjalnemu przedstawicielowi sekretarza generalnego w zapewnieniu, że: wszelkie zbrodnie zostaną powstrzymane, wojska pozostaną w bazach, a w przypadku Republiki Południowej Afryki – zupełnego wycofania sił z Namibii. Ponadto wszystkie dyskryminacyjne ustawy miały być uchylone, więźniowie polityczni zwolnieni, uchodźcy mieli powrócić do swoich domów; wszelkie formy zastraszania wstrzymane i zakończone, wprowadzone prawo i porządek.

W skład sił pokojowych miał wejść batalion szwedzki, ale z powodu, iż Sztokholm prowadził od lat bezkompromisową walkę z apartheidem, oficjalną ideologią RPA, władze tego państwa nie zezwoliły na włączenie Szwedów w skład sił UNTAG. Co ciekawe, ultrakonserwatywni politycy RPA zgodzili się, kiedy zaproponowano, aby w miejsce szwedzkiego oddziału w siłach UNTAG pojawił się batalion wojska z komunistycznej Polski.

W kwietniu 1989 r. utworzono POLLOG, który stanowił trzon Polskiej Wojskowej Jednostki Logistycznej (PWJL) w UNTAG. Wspólnie z 89. Kanadyjską Jednostką Logistyczną i szwajcarską jednostką medyczną PWJL tworzyła tzw. Logistyczną Grupę Wsparcia.

Do głównych zadań POLLOG-u należał transport osób cywilnych i wojskowych oraz materiałów dla sił pokojowych. Pod zarządem Polaków pozostawała Centralna Składnica Zaopatrzenia misji. Drogą morską i lotniczą dostarczano tam towary z całego świata. Stąd zaopatrzenie pobierały kanadyjska i polska jednostki logistyczne. W celu udoskonalenia pracy służb zaopatrzenia trzej polscy oficerowie wprowadzili komputerowy system ewidencji magazynowej, będący wówczas nowatorskim pomysłem, nawet w skali działań ONZ. Z uwagi na prostotę, logiczność i przydatność system uzyskał rekomendację do wprowadzenia go w innych misjach pokojowych ONZ.

Z dziedziny ?Polak potrafi? warto dodać jeszcze jeden fakt: kompania transportowa POLLOG-u wyposażona była w pojazdy polskiej produkcji, samochody ciężarowe STAR ? 266 i Jelcz – 415 D, które znowu, tym razem w państwie położonym na południe od równika pokazały swoją niezawodność. Należy dodać, że Polacy byli zaskoczeni nie tylko jakością dróg ale i poziomem infrastruktury stworzonej przez fachowców z RPA w Namibii.

Ze względu na przygotowywane wybory, utworzono grupę obserwatorów wojskowych liczącą 300 oficerów z 14 państw. Dowódcą tego zespołu został Polak, wówczas płk Bolesław Izydorczyk. Dwudziestu polskich oficerów, z doświadczeniem wyniesionym z poprzednich misji, było w stanie podjąć kolejne wyzwanie, jakim była samodzielna służba w roli obserwatora. Podlegający bezpośrednio pod ONZ, opłacani z budżetu organizacji, zdani na własne siły od 1989 r. biorą udział w dziesiątkach misji ONZ prowadzonych w Europie, Azji i Afryce.

Działania sił UNTAG, pomimo występujących problemów okazały się efektywne, doprowadziły do wyborów i przyznały państwu niepodległość, z której w pełni korzysta do dziś. Była to jedna z niewielu udanych operacji pokojowych w rozpoczynającym się, tak trudnym dla ONZ okresie.

Dla żołnierzy polskiego kontyngentu misja UNTAG stanowiła również niepowtarzalny akcent z innego powodu: wyjeżdżali do Afryki z PRL a w marcu 1990 r. wracali do III RP.

Grzegorz Ciechanowski

Lista publikacji poruszających tematykę misji PKW UNTAG:

  • Polska w operacjach pokojowych Operacje pokojowe ONZ
    Jerzy Markowski
    Warszawa 1994
  • Pokojowe misje Wojska Polskiego Bibliografia
    Ministerstwo Obrony Narodowej Centralna Biblioteka Narodowa, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ
    Warszawa 2003
  • Żołnierze polscy w misjach i operacjach pokojowych poza granicami kraju w latach 1953?1989
    Grzegorz Ciechanowski
    Toruń 2007
  • Wojsko Polskie w misjach pokojowych w latach 1953-1990
    Janusz Zuziak
    Warszawa 2009
  • Polacy w służbie pokoju 1953 – 2003
    Andrzej Zasieczny (red.)
    2003

6 odpowiedzi na „PKW UNTAG

  1. Zbigniew Benderski pisze:

    Witam.

    ST.chor.sztab.rez. Zbigniew Benderski, Krosno Odrz. Weteran Misji Pokojowych ONZ.
    Byłem uczestnikiem Misji UNTAG – Namibia 1989-90 w plutonie remontowym, kierowca – tokarz. Zaglądając na stronę Waszego Stowarzyszenia zauważyłem zdjęcia z Namibii.
    W związku z powyższym chciałbym poinformować o publikacji na mojej osi FB oraz YOU TUBE – dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Kombatantów z Wrocławia – filmu „UNTAG – Namibia 1989-1990”. Film dotychczas nie publikowany, zmontowany do celów prywatnych ujawniłem z okazji 25 rocznicy tego wydarzenia.

    Pozdrawiam serdecznie.

  2. Zbigniew Benderski pisze:

    Pozdrowienia przesyła uczestnik Misji w Namibii – Kierowca tokarz z plutonu remontowego.

  3. Wiesław Wałęsa pisze:

    Ja też tam byłem w kompani zaopatrzenia u kap. Wójcika

  4. RYSZARD KAZIMIERZ GĘBKA pisze:

    POZDRAWIAM WSZYSTKICH Z MISJI POKOJOWEJ W NAMIBII.SŁUŻYLEM TAM JAKO KIEROWCA JELCZA 415.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Page not found - Sweet Captcha
Error 404

It look like the page you're looking for doesn't exist, sorry

Search stories by typing keyword and hit enter to begin searching.


Kliknij aby dodać emotikonę

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress