Działalność cywilno – wojskowa w Iraku

Operacja ?Iraqi Freedom” wymagała ogromnego wysiłku wojsk koalicyj­nych. W składzie tych sił działała Wielonarodowa Dywizja Centralno-Południowa dowodzona przez Polaków, którym zwycięscy sojusznicy powierzyli kontrolę centralno – południowej strefy okupacyjnej. Jednym z głównych zadań było odtworzenie cy­wilnych struktur władzy zdominowanej przed wojną przez aparatczyków reżimu Sadda­ma Husajna oraz odbudowę i rozbudowę infrastruktury zniszczonej działaniami militarnymi. Stąd jednym z priorytetów działań dywizji stała się współpraca cywilno-wojskowa ? CIMIC (Civil-Military Cooperation). W Iraku polscy wojskowi po raz pierwszy w takiej skali stanęli przed problemem dostrzeżenia ważności, planowania i realizacji współpracy ze środowiskiem cywilnym.

Nowe spojrzenie na prowadzenie takich działań wymagało zrozumienia ich wagi i niekonwencjonalnego wręcz postrzegania miejsca i roli wojsk prowadzących operację stabilizujacą. Należało przenieść punkt ciężkości z realizacji zadań operacyjno ? bojowych na pozamilitarne ? ukierunkowane na pozyskanie przychylności miejscowej ludności.

Do działań pozamilitarnych, tzw. niekinetycznych (niezbyt szczęśliwe tłumaczenie z angielskiego, sformułowanie używane w oficjalnym operacyjnym języku wojskowym) należy zaliczyć również m.in. działania psychologiczne (PSYOPS – Psychological Operations), operacje informacyjne ? INFO OPS (Information Operations) czy współpracę z dziennikarzami realizowaną przez oficerów prasowych i wojskowe centra prasowe ? MEDIAOPS (Media Operations).

Polski generał dowodził w Iraku nową formacją, nie sprawdzoną dotąd operacyjnie. Kontyngenty pochodziły z państw różniących się politycznie i kulturowo. Podczas pierwszych zmian pod­stawowymi elementami CIMIC w dywizji były prowincjonalne zespoły wsparcia ? GST (Governorate Sup­port Teams), liczące dziesięciu specjalistów różnych dziedzin: elektryfikacji, edukacji, służby zdrowia, policji, budownictwa, bankowości, rolnictwa i sytemu irygacji, archeologii, prawa, wydobycia ropy naftowej, wodociągów i kanalizacji, dystrybucji paliw, służby celnej, stanu sanitarno- higienicznego, ekonomii i socjologii. Zespoły te były istotnym elementem wsparcia władz prowincji, szczególnie dla cza­sowo wyznaczonego przez władze koalicyjne gubernatora CPA (Coalition Provisional Authority). Wspierały wysiłek władz związany z odbudową zasadniczej infrastruk­tury oraz zapewnianiem dostępu do podstawo­wych usług w pięciu prowincjach znaj­dujących się w obszarze odpowiedzialności Wielonarodowej Dywizji Centrum?Południe.

Poza GSTs w każdej stolicy prowincji działa­nia CIMIC prowadziły brygadowe i batalionowe grupy bojowe odpowiednio: BCT (Brigade Combat Teams) i BG (Battle Groups) oraz ele­menty narodowe (polskie funkcjonowały w prowincji Wasit, Babil i Karbala; hiszpańskie w Najaf i Quadi­siyah).

Współpraca z lokalną administracją na szczeblu prowincji realizowana była poprzez specjalne zespoły wsparcia administracji lokalnej. Wypełniały one lukę pomiędzy władzami terenowymi a centralnymi strukturami administracji. W czasie I zmiany w Wielonarodowej Dywizji Centralno-Południowej powołano 5 takich zespołów: 3 polskie i 2 hiszpańskie.

Ponadto, do bezpośredniego wsparcia dowódcy wielonarodowej dywizji w zakresie współpracy cywilno-wojskowej wydzielono początkowo: filipiński batalion CIMIC oraz nowy element utworzony w Wojsku Polskim – kompanię wsparcia CIMIC, która składała się z dwóch taktycznych zespołów wsparcia i centrum CIMIC. W dowództwie wielonarodowej dywizji funkcjonował też oddział CIMIC, składający się z czterech wydziałów: operacyjnego, planowania, łącznikowego i koordynacyjnego.

Obszar działań w sferze cywilno ? wojskowej obejmował: administrację państwową; sądownictwo; szkolnictwo; zdrowie publiczne; więziennictwo; bezpieczeństwo (policja, wojsko, ochrona zakładów pracy czy urządzeń); sytuację paliwową; elektryczność; wodociągi, irygację; budownictwo; bankowość; żywność; kulturę oraz archeologię. W ramach tworzenia nowego państwa, dochodziły tak nietypowe działania jak zaangażowanie w operację wymiany pieniędzy, zorganizowanie wypłaty dla byłych żołnierzy irackich, itp. Już podczas pierwszej zmiany realizowano inne nietypowe zadania jak na przykład ochrona pielgrzymów zmierzających przez obszar odpowiedzialności dywizji do miejsc kultu szyitów w Najaf i Karbali, czy zorganizowanie i wyszkolenie służby ochrony irackich zabytków niemiłosiernie grabionych przez miejscowych złodziei.

Doświadczenia wyniesione z pierwszego okresu działania dywizji pozwoliły na zmianę struktur tak, aby mogły one w pełniejszym stopniu zabezpieczyć działal­ność CIMIC. Zmiany były niezbędne z innego jeszcze powodu ? kolejne państwa wycofywały swoje kontyngenty z Iraku i w konsekwencji z wielonarodowej dywizji.

Co stanowiło podstawę działalności CIMIC w Iraku? Przeanalizujmy dokonania VIII zmiany (styczeń ? lipiec 2007), kiedy to wykonano 227 projektów (tylko w dwóch innych zmianach, a było ich 10, zrealizowano ich więcej) o wartości 27 271 mln dolarów i była to największa suma wydatkowana podczas jednej zmiany na projekty CIMIC. Wśród najważniejszych inwestycji zrealizowanych wówczas przez CIMIC należy wymienić następujące:

 • w dziedzinie wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej: zbudowano 8 transformatorów;
 • pozyskiwanie, oczyszczanie i dostarczanie wody, odprowadzanie ścieków: zbudowano 12 wodociągów długości od 1,3 do 7 km oraz 21 stacji zasilania w wodę, zamontowano 48 pomp do pompowania wody i ścieków;
 • infrastruktura transportu: wyremontowano 13 dróg o łącznej długości 54,5 km;
 • opieka zdrowotna: zbudowano 4 i wyremontowano 3 przychodnie wiejskie, przekazano szpitalom 10 aparatów USG, 5 urządzeń do dializ, 3 fotele dentystyczne;
 • rolnictwo: wyremontowano 7 systemów nawadniania, dostarczono ziarna ryżu i nawozy oraz sprzęt do stowarzyszenia rolniczego;
 • edukacja: wybudowano lub rozbudowano 4 szkoły, odbudowano 5 szkół, przekazano wyposażenie i sprzęt komputerowy 28 szkołom.

Zapotrzebowanie na działania CIMIC w Iraku spowodowało, że niewielka polska kompania CIMIC w porównaniu z etatem z początkowego okresu operacji trzykrotnie zwiększyła swoją liczebność i przeobraziła się w Centralną Grupę Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej.

Grzegorz Ciechanowski

Lista publikacji poruszających tematykę misji w Iraku:

 • OPERACJA „IRACKA WOLNOŚĆ”
  Materiały z konferencji naukowej zorganizowanej z inicjatywy i pod patronatem MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
  Akadamia Obrony Narodowej
 • TRUDNA STABILIZACJA
  Materiały z konferencji naukowej zorganizowanej z inicjatywy i pod patronatem MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
  Akadamia Obrony Narodowej
 • Zeszyty Naukowe, Irak 2003 – 2008. Misja dla pokoju.
  Materiały z konferencji naukowej zorganizowanej z inicjatywy i pod patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej przez Akademię Obrony Narodowej 26 – 27 listopada 2008 roku, Nr 3A(72) Numer specjalny, Warszawa 2008
  Akadamia Obrony Narodowej
 • Psy z Karbali Dziesięć razy Irak
  Marcin Górka, Adam Zadworny
  Szczecin 2009

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zagraniczne misje WP. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.


Kliknij aby dodać emotikonę

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette