Ku pamięci

wkwaczynski

płk Wiesław Kwaczyński

Uczestniczył w misjach:

  • UNEF II, Egipt flaga , 26.11.1978 – 14.06.1979
    Polska Wojskowa Jednostka Specjalna – XI zmiana
    Dowódca Kompanii Remontowej
  • UNDOF, Syria flaga , grudzień 1987 – grudzień 1988
    PKW – XXIX i XXX zmiana
    Szef Logistyki, Zastępca Dowódcy

Zmarł 7 grudnia 2014 r.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

zdjecie

st. szer. Ryszard Jęcz

Uczestniczył w misjach:

  • UNEF II, Egipt flaga , 06.1974 – 12.1974
    Polska Wojskowa Jednostka Specjalna – II zmiana
    Piekarnia polowa
    Galeria zdjęć >>

Zmarł 16 września 2014 r.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

zdjecie

ppłk Roman Olszewski

Uczestniczył w misjach:

  • UNEF II, Egipt flaga , 13 .12 1975 ? 17.06.1976
    Polska Wojskowa Jednostka Specjalna – V zmiana

Zmarł 15 września 2013 r.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

mjr Henryk Krukiewicz

Skarbnik Koła nr 19 w Szczecinie

Uczestniczył w misji:

  • UNEF II, Egipt flaga , 15.12.1975 – 13.06.1976
    Polska Wojskowa Jednostka Specjalna – V zmiana
    Dowódca plutonu samochodowego Kompani Transportowej

Zmarł 2 października 2012 r.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

zdjecie

chor. Jan Bednarz

Urodzony 20.08.1949 w Kutnie. Pełnił zawodową służbę wojskową w 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. Służył w V zmianie Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej na Bliskim Wschodzie. Od 1976 roku w Egipcie wykonywał zadania logistyczne z plutonem remontowo – budowlanym na półwyspie Synaj. Zginął tragicznie w pobliżu miejscowości El-Tasa dnia 23 marca 1976 roku, podczas wypełniania obowiązków służbowych.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

zdjecie

ppłk Hieronim Kupczyk

Lat 44. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. St. Czarnieckiego w Poznaniu – rocznik 1982. Żołnierz 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. Przed wyjazdem do Iraku służył w 12 Brygadzie Zmechanizowanej im. gen. Józefa Hallera. Zginął od kuli zamachowca w Iraku 16.11.2003r. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz awansowany do stopnia podpułkownika.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

zdjecie

kpr. Barbara Wójcik

Urodzona 23.04.1937r. w Białce. Przez wiele lat pracowała w 109 Szpitalu Wojskowym na stanowisku laborantki medycznej. W roku 1977 brała udział w misji pokojowej ONZ w Egipcie jako pielęgniarka w ramach UNEF w składzie VIII zmiany Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej. Pełniła służbę w Polskim Szpitalu Wojskowym w Ismailii. Od 2000r. uczestniczyła w pracach Koła nr 19 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Szczecinie. Zmarła 2.05.2007r. śmiercią naturalną.

CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI

zdjecie
zdjecie

Kpr. Grzegorz Politowski

5 Pułk Inżynieryjny Szczecin – Podjuchy – lat 26. Kpr. Politowski zmarł 8 kwietnia 2008 r. na skutek ran odniesionych w wyniku wybuchu miny – pułapki. Do zdarzenia doszło w Afganistanie w prowincji Ghazni, ok. 14 km od bazy, kiedy polski patrol jechał do dystryktu Waghez. Pod samochodem, którym jechali Polacy, eksplodował ładunek wybuchowy. Kpr. Politowski służył w 5 pułku inżynieryjnym. Służbę rozpoczął w 2002 roku, od 2005 roku był żołnierzem zawodowym – kierowcą. Była to jego druga misja.Pierwszą misją był Irak (2004-2005). 9 kwietnia 2008 r. Prezydent RP odznaczył kpr.Politowskiego Krzyżem Kawalerskim – Orderu Krzyża Wojskowego – za wybitne zasługi w działaniach prowadzonych podczas akcji bojowych, za wykazaną odwagę i osobiste męstwo. Miał 26 lat, pozostawił żonę.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

zdjecie
zdjecie

Kpr. Szymon Graczyk

Był saperem w plutonie rozminowania. Służył w 5. pułku saperów w Szczecinie – Podjuchach. Był dopiero trzy lata w służbie zawodowej. Wyjazd w 5. zmianie do Afganistanu był jego pierwszą misją. Zginął mając 23 lata – pozostawił żonę i 2-letniego syna. Pośmiertnie awansowany przez ministra ON do stopnia St.kaprala. Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych odznaczył St.kpr.Graczyka Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego i Gwiazdą Afganistanu.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

zdjecie

Kpr. Radosław Szyszkiewicz

Żołnierz 5 pułku inż.- lat 22 Był kierowcą – sanitariuszem w plutonie rozminowania Zgrupowania Bojowego „A” w bazie Ghazni. Służył w 5 pułku inżynieryjnym w Szczecinie-Podjuchach. Służbę wojskową rozpoczął w kwietniu 2008r. Zmiana 5 w Afganistanie była jego pierwszą misją. Był kawalerem. Miał 22 lata. Pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego oraz Gwiazdą Afganistanu. Minister ON pośmiertnie awansował St.szer.Radosława Szyszkiewicza do stopnia kaprala.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

zdjecie

Sierż.Marcin Poręba

Miał 32 lata. W wojsku służył od 1997r. W służbie zawodowej od 2005 w 5.pułku inżynieryjnym w Szczecinie-Podjuchach. W latach 2003 – 2004 w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego służył w Iraku. W kwietniu 2009 wyjechał na misję do Afganistanu. Zginął 04.09.2009r. od wybuchu miny pod transporterem ROSOMAK. Prezydent RP odznaczył sierż.Porębę Gwiazdą Iraku oraz Gwiazdą Afganistanu.Minister ON pośmiertnie mianował sierż. Porębę do stopnia starszego sierżanta.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

Możliwość komentowania jest wyłączona.