Rozpadowi Jugosławii towarzyszyły krwawe konflikty, w żadnym jednak z nich dążenia przeciwnych stron nie były tak rozbieżne jak w przypadku obszaru Kosowa. Spory o przynależność tego obszaru wychodzą poza ramy konfliktu terytorialnego i politycznego, zaś u jego podstaw leży fakt, że oba narody: prawosławni Serbowie i muzułmańscy Kosowarzy bardzo emocjonalnie odbierają swoją tożsamość kulturowo-historyczną.
Decyzja o wysłaniu wojsk KFOR (Kosovo Force) do Kosowa podjęta została w świetle kryzysu humanitarnego, jaki zaistniał w wyniku ciągłych walk pomiędzy bojownikami Armii Wyzwolenia Kosowa ? UCK a wojskowymi i policyjnymi oddziałami Serbii i Czarnogóry. Obie strony dopuszczały się bestialskich aktów przemocy wobec ludności cywilnej, co przyczyniło się m.in. do masowej ucieczki ludności. W momencie rozpoczęcia operacji w skład KFOR wchodziło 50 000 żołnierzy z 30 państw, zarówno członków NATO, jak i spoza sojuszu. Siły KFOR podzielono na cztery wielonarodowe brygady, odpowiedzialne za określony rejon prowincji. Głównymi zadaniami KFOR stało się stworzenie i utrzymanie warunków umożliwiających bezpieczne funkcjonowanie mieszkańców Kosowa w miejscu ich zamieszkania; zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego; monitorowanie, kontrolowanie oraz, jeżeli sytuacja tego wymaga, wymuszanie realizacji porozumień rozejmowych. Siły KFOR wspierały też ONZ-towską misję UNMIK.
Polska Jednostka Wojskowa w KFOR (PJW KFOR) sformowana została na bazie 18. Batalionu Desantowo Szturmowego (18. bdsz) z Bielska Białej dowodzonego przez ppłk Romana Polko. On też objął komendę nad PJW KFOR.
W skład kontyngentu wszedł batalion operacyjny/18. bdsz, rozbudowany logistycznie o Narodowy Element Zaopatrywania liczący ok. 50 żołnierzy 10. Brygady Logistycznej z Opola (kwaterował w Petrovacu niedaleko Skopje w Macedonii ? FYROM). Bielska formacja, ze względu na doświadczenie zebrane w trakcie szkolenia, był jedyną jednostką WP, jaka została uwzględniona w planach interwencji sojuszu w Kosowie.
Należy pamiętać, że 18. bdsz do swojej misji był starannie przygotowywany, co stanowiło pewne odstępstwo od utartej praktyki, kiedy to jednostki do operacji pokojowych formowano pospiesznie, najczęściej nie z winy strony polskiej. W styczniu 1998 roku na poligonie w Nowej Dębie 18. bdsz żołnierze zdawali egzamin przed zespołem oficerów NATO, uzyskując certyfikat uprawniający do współpracy z innymi oddziałami państw sojuszu. W marcu 1998 roku spadochroniarze batalionu wzięli udział ćwiczeniach ?Dynamic Response?98?, które prowadzono w BiH. W październiku kadra i żołnierze przez 10 dni przebywali na szkoleniu w 183. Reggiment Paracadutisti ?ME MBO? we Włoszech. 12 marca 1999 roku, kiedy Polska stała się członkiem NATO, 18. bdsz wszedł w skład Sił Natychmiastowego Reagowania NATO, stanowiąc jednocześnie odwód strategiczny Naczelnego Dowództwa SFOR podległego dowództwu Południowej Grupy Sojuszu.
W lipcu 1999 roku kontyngent zostaÅ‚ przemieszczony do Kosowa i dyslokowany w sektorze, nad którym odpowiedzialność przejęła amerykaÅ„ska 1. Dywizja Piechoty (1 DP). Dowódca 1 DP gen. mjr David Grande podczas wizyty w podlegÅ‚ym mu polskim batalionie operacyjnym podkreÅ›liÅ‚, iż wÅ‚Ä…czenie 18. bdsz w skÅ‚ad amerykaÅ„skiego sektora nie byÅ‚o przypadkowe, a staÅ‚o siÄ™ na jego osobistÄ… proÅ›bÄ™ i życzenie. Polski oddziaÅ‚ wszedÅ‚ w skÅ‚ad Wielonarodowej Brygady Wschód ? MNB (E) – Multinational Brigade East, znajdujÄ…cego siÄ™ w poÅ‚udniowo ? wschodnim obszarze Kosowa. Oprócz PJW w skÅ‚ad MNB (E) wchodziÅ‚y 501. Batalion Zmechanizowany z Grecji, 13. Grupa Taktyczna z Rosji oraz siÅ‚y amerykaÅ„skie ugrupowane w grupy zadaniowe TF (Task Force).
W myśl porozumień polsko ? litewskich od 18 września 1999 roku w składzie PJW KFOR zadania mandatowe rozpoczął wykonywać również pluton litewski w składzie 30 żołnierzy z Jeager Battalion Batalionu Piechoty Zmechanizowanej im. Wielkiej Księżny Biruty w Olicie. Od 27 listopada 1999 roku PJW wzmocniono 37. Ukraińską Kompanią Piechoty.
Od lipca 2000 roku służbę w KFOR w miejsce 18. bdsz służbę w KFOR pełni batalion polsko ? ukraiński POLUKRBAT. Ta unikalna dwunarodowa jednostka została sformowana w 1998 roku. Ukraiński komponent batalionu wydzielony został z 310. Pułku Zmechanizowanego z Jaworowa, a następnie z 208. Batalionu Zmechanizowanego 24. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej także z Jaworowa. Inicjatywa użycia POLUKRBAT w operacji pokojowej w Kosowie została wysunięta przez Ministra Obrony Ukrainy gen. armii Aleksandra Kuźmiuka w czerwcu 1999 roku.
Polski komponent POLUKRBAT-u wystawił 4. Batalion Piechoty Zmechanizowanej 14. Brygady Pancernej z Przemyśla, później zaś 21. Brygada Strzelców Podhalańskich.
Do najważniejszych zadań realizowanych przez PJW KFOR należy zaliczyć nadzorowanie granicznych punktów kontrolnych; rozpoznawanie dróg oraz miejsc rozmieszczenia stałych punktów kontrolnych; prowadzenie dziennych i nocnych patroli rozpoznawczych, szczególnie w obszarach zurbanizowanych; utrzymywanie stałych punktów kontrolnych na drogach, przejściach granicznych i w miastach; rozbrajanie i niszczenie niewypałów i niewybuchów.
Do sÅ‚użby w tym zapalnym punkcie Europy wyznaczono też żoÅ‚nierzy 10. Batalionu 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze ÅšwiÄ™toszowa, którzy stanowili odwód strategiczny Naczelnego Dowództwa PoÂÅ‚Ä…czonych SiÅ‚ Zbrojnych NATO w Europie i znajdowali siÄ™ w gotowoÅ›ci do wsparcia dziaÅ‚aÅ„ operacji pokojowych dziaÅ‚ajÄ…cych na terenie BoÅ›ni i Hercegowiny oraz Kosowa. Od poÅ‚owy maja 2000 roku 10. Batalion przejÄ…Å‚ od WÅ‚ochów poÅ‚udniowÄ… część Kosowskiej Mitrivicy. Posterunki jednostki biegÅ‚y wzdÅ‚uż rzeki Ibar, dzielÄ…cej miasto na część serbskÄ… i albaÅ„skÄ…. Å»oÅ‚nierze ze ÅšwiÄ™toszowa otrzymali zadanie patrolowania wyznaczonego rejonu, ochrony ludnoÅ›ci serbskiej, kontrolowania wszelkiego rodzaju demonstracji, przeciwdziaÅ‚ania zorganizowanej przestÄ™pczoÅ›ci, walki z handlarzami narkotyków i broni a także ochrony odcinka kolejowego wraz z dworcem w celu zapewnienia sprawnej komunikacji kolejowej poÅ‚udniowej części Kosowa z północnÄ…. PododdziaÅ‚ swojÄ… sÅ‚użbÄ™ w strukturach KFOR peÅ‚niÅ‚ przez ponad pół roku. Po ćwiczeniach odwodu strategicznego w maju 2001 roku, ze wzglÄ™du na napiÄ™tÄ… sytuacjÄ™ na pograniczu Kosowa i Macedonii, wzmocnionÄ… kompaniÄ™ 10. Batalionu skierowano na przejÅ›cie graniczne w miejscowoÅ›ci Globocica, gdzie 127 żoÅ‚nierzy wykonywaÅ‚o powierzone zadania do wrzeÅ›nia 2001 roku.
Grzegorz Ciechanowski