PKW KFOR

Rozpadowi Jugosławii towarzyszyły krwawe konflikty, w żadnym jednak z nich dążenia przeciwnych stron nie były tak rozbieżne jak w przypadku obszaru Kosowa. Spory o przynależność tego obszaru wychodzą poza ramy konfliktu terytorialnego i politycznego, zaś u jego podstaw leży fakt, że oba narody: prawosławni Serbowie i muzułmańscy Kosowarzy bardzo emocjonalnie odbierają swoją tożsamość kulturowo-historyczną.

Decyzja o wysłaniu wojsk KFOR (Kosovo Force) do Kosowa podjęta została w świetle kryzysu humanitarnego, jaki zaistniał w wyniku ciągłych walk pomiędzy bojownikami Armii Wyzwolenia Kosowa ? UCK a wojskowymi i policyjnymi oddziałami Serbii i Czarnogóry. Obie strony dopuszczały się bestialskich aktów przemocy wobec ludności cywilnej, co przyczyniło się m.in. do masowej ucieczki ludności. W momencie rozpoczęcia operacji w skład KFOR wchodziło 50 000 żołnierzy z 30 państw, zarówno członków NATO, jak i spoza sojuszu. Siły KFOR podzielono na cztery wielonarodowe brygady, odpowiedzialne za określony rejon prowincji. Głównymi zadaniami KFOR stało się stworzenie i utrzymanie warunków umożliwiających bezpieczne funkcjonowanie mieszkańców Kosowa w miejscu ich zamieszkania; zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego; monitorowanie, kontrolowanie oraz, jeżeli sytuacja tego wymaga, wymuszanie realizacji porozumień rozejmowych. Siły KFOR wspierały też ONZ-towską misję UNMIK.

Polska Jednostka Wojskowa w KFOR (PJW KFOR) sformowana została na bazie 18. Batalionu Desantowo Szturmowego (18. bdsz) z Bielska Białej dowodzonego przez ppłk Romana Polko. On też objął komendę nad PJW KFOR.

W skład kontyngentu wszedł batalion operacyjny/18. bdsz, rozbudowany logistycznie o Narodowy Element Zaopatrywania liczący ok. 50 żołnierzy 10. Brygady Logistycznej z Opola (kwaterował w Petrovacu niedaleko Skopje w Macedonii ? FYROM). Bielska formacja, ze względu na doświadczenie zebrane w trakcie szkolenia, był jedyną jednostką WP, jaka została uwzględniona w planach interwencji sojuszu w Kosowie.

Należy pamiętać, że 18. bdsz do swojej misji był starannie przygotowywany, co stanowiło pewne odstępstwo od utartej praktyki, kiedy to jednostki do operacji pokojowych formowano pospiesznie, najczęściej nie z winy strony polskiej. W styczniu 1998 roku na poligonie w Nowej Dębie 18. bdsz żołnierze zdawali egzamin przed zespołem oficerów NATO, uzyskując certyfikat uprawniający do współpracy z innymi oddziałami państw sojuszu. W marcu 1998 roku spadochroniarze batalionu wzięli udział ćwiczeniach ?Dynamic Response?98?, które prowadzono w BiH. W październiku kadra i żołnierze przez 10 dni przebywali na szkoleniu w 183. Reggiment Paracadutisti ?ME MBO? we Włoszech. 12 marca 1999 roku, kiedy Polska stała się członkiem NATO, 18. bdsz wszedł w skład Sił Natychmiastowego Reagowania NATO, stanowiąc jednocześnie odwód strategiczny Naczelnego Dowództwa SFOR podległego dowództwu Południowej Grupy Sojuszu.

W lipcu 1999 roku kontyngent zostaÅ‚ przemieszczony do Kosowa i dyslokowany w sektorze, nad którym odpowiedzialność przejęła amerykaÅ„ska 1. Dywizja Piechoty (1 DP). Dowódca 1 DP gen. mjr David Grande podczas wizyty w podlegÅ‚ym mu polskim batalionie operacyjnym podkreÅ›liÅ‚, iż wÅ‚Ä…czenie 18. bdsz w skÅ‚ad amerykaÅ„skiego sektora nie byÅ‚o przypadkowe, a staÅ‚o siÄ™ na jego osobistÄ… proÅ›bÄ™ i życzenie. Polski oddziaÅ‚ wszedÅ‚ w skÅ‚ad Wielonarodowej Brygady Wschód ? MNB (E) – Multinational Brigade East, znajdujÄ…cego siÄ™ w poÅ‚udniowo ? wschodnim obszarze Kosowa. Oprócz PJW w skÅ‚ad MNB (E) wchodziÅ‚y 501. Batalion Zmechanizowany z Grecji, 13. Grupa Taktyczna z Rosji oraz siÅ‚y amerykaÅ„skie ugrupowane w grupy zadaniowe TF (Task Force).

W myśl porozumień polsko ? litewskich od 18 września 1999 roku w składzie PJW KFOR zadania mandatowe rozpoczął wykonywać również pluton litewski w składzie 30 żołnierzy z Jeager Battalion Batalionu Piechoty Zmechanizowanej im. Wielkiej Księżny Biruty w Olicie. Od 27 listopada 1999 roku PJW wzmocniono 37. Ukraińską Kompanią Piechoty.

Od lipca 2000 roku służbę w KFOR w miejsce 18. bdsz służbę w KFOR pełni batalion polsko ? ukraiński POLUKRBAT. Ta unikalna dwunarodowa jednostka została sformowana w 1998 roku. Ukraiński komponent batalionu wydzielony został z 310. Pułku Zmechanizowanego z Jaworowa, a następnie z 208. Batalionu Zmechanizowanego 24. Żelaznej Dywizji Zmechanizowanej także z Jaworowa. Inicjatywa użycia POLUKRBAT w operacji pokojowej w Kosowie została wysunięta przez Ministra Obrony Ukrainy gen. armii Aleksandra Kuźmiuka w czerwcu 1999 roku.

Polski komponent POLUKRBAT-u wystawił 4. Batalion Piechoty Zmechanizowanej 14. Brygady Pancernej z Przemyśla, później zaś 21. Brygada Strzelców Podhalańskich.
Do najważniejszych zadań realizowanych przez PJW KFOR należy zaliczyć nadzorowanie granicznych punktów kontrolnych; rozpoznawanie dróg oraz miejsc rozmieszczenia stałych punktów kontrolnych; prowadzenie dziennych i nocnych patroli rozpoznawczych, szczególnie w obszarach zurbanizowanych; utrzymywanie stałych punktów kontrolnych na drogach, przejściach granicznych i w miastach; rozbrajanie i niszczenie niewypałów i niewybuchów.

Do służby w tym zapalnym punkcie Europy wyznaczono też żołnierzy 10. Batalionu 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, którzy stanowili odwód strategiczny Naczelnego Dowództwa Po­łączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie i znajdowali się w gotowości do wsparcia działań operacji pokojowych działających na terenie Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa. Od połowy maja 2000 roku 10. Batalion przejął od Włochów południową część Kosowskiej Mitrivicy. Posterunki jednostki biegły wzdłuż rzeki Ibar, dzielącej miasto na część serbską i albańską. Żołnierze ze Świętoszowa otrzymali zadanie patrolowania wyznaczonego rejonu, ochrony ludności serbskiej, kontrolowania wszelkiego rodzaju demonstracji, przeciwdziałania zorganizowanej przestępczości, walki z handlarzami narkotyków i broni a także ochrony odcinka kolejowego wraz z dworcem w celu zapewnienia sprawnej komunikacji kolejowej południowej części Kosowa z północną. Pododdział swoją służbę w strukturach KFOR pełnił przez ponad pół roku. Po ćwiczeniach odwodu strategicznego w maju 2001 roku, ze względu na napiętą sytuację na pograniczu Kosowa i Macedonii, wzmocnioną kompanię 10. Batalionu skierowano na przejście graniczne w miejscowości Globocica, gdzie 127 żołnierzy wykonywało powierzone zadania do września 2001 roku.

Grzegorz Ciechanowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Page not found - Sweet Captcha
Error 404

It look like the page you're looking for doesn't exist, sorry

Search stories by typing keyword and hit enter to begin searching.


Kliknij aby dodać emotikonę

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress