Misja Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Czadu
I etap misji ? przygotowanie logistyczne
Udział SZ RP w operacji Unii Europejskiej w Czadzie, stał się przede wszystkim wyzwaniem i sprawdzianem dla logistyki polegającym na stworzeniu odpowiednich warunków bytowych oraz funkcjonowania dla wojsk przy całkowitym braku lokalnej infrastruktury. Bazy przeznaczone do rozmieszczenia wojsk EUFOR nie posiadały żadnej infrastruktury, poza pasami startowymi. W kwietniu 2008 r. w rejon misji przemieszczona została do Czadu tzw. Inżynieryjna Grupa Przygotowawcza (IGP) w celu rozpoczęcia budowy bazy North Star i stworzenia warunków do przyjęcia sił głównych. Grupa liczyła 64 żołnierzy, składała się z pododdziału inżynieryjnego, pododdziału logistycznego. Ich zadaniem było przygotowanie terenu o powierzchni 7 hektarów pod budowę bazy. IGP miała także za zadanie pociągnięcie instalacji rurociągów do miejsc poboru wody.
W bazie PKW od poczÄ…tku funkcjonowaÅ‚a francuska grupa inżynieryjna wraz ze sprzÄ™tem oraz żoÅ‚nierze z pododdziaÅ‚u Å‚Ä…cznoÅ›ci – w sumie ok. 25. Obecny w Czadzie od 17 kwietnia ZastÄ™pca Dowódcy PKW ? ppÅ‚k Marek Gryga i jednoczeÅ›nie dowódca IGP nawiÄ…zaÅ‚ przyjazne kontakty ze spoÅ‚ecznoÅ›ciÄ… lokalnÄ…, która odnosiÅ‚a siÄ™ do polskich żoÅ‚nierzy z dużą życzliwoÅ›ciÄ…. Dnia 8 wrzeÅ›nia bazÄ™ North Star opuÅ›ciÅ‚a część żoÅ‚nierzy (34) ze skÅ‚adu IGP. Głównie byli to żoÅ‚nierze z 1. Brzeskiej Brygady Saperów. Tym samym zakoÅ„czyÅ‚ siÄ™ oficjalnie I etap misji.
Faza zasadnicza operacji
CaÅ‚ość siÅ‚ głównych I zmiany PKW, liczÄ…ca 136 żoÅ‚nierzy i pracowników wojska zostaÅ‚a przemieszczona do Czadu w dwóch rzutach: 6 i 8 wrzeÅ›nia 2008 r. NastÄ…piÅ‚o zgranie siÄ™ komponentów: logistycznych, bojowych oraz lotniczego. Od 15 wrzeÅ›nia PKW byÅ‚ gotowy do wypeÅ‚niania zadaÅ„ mandatowych naÅ‚ożonych na EUFOR przez RadÄ™ BezpieczeÅ„stwa ONZ. W październiku do bazy North Star – głównej bazy PKW Czad przybyÅ‚y pierwsze trzy osoby personelu cywilnego MINURCAT, docelowo w North Star miaÅ‚o znaleźć siÄ™ okoÅ‚o 50 osób z MINURCAT. Dowództwo PKW oraz żoÅ‚nierze zespoÅ‚u CIMIC (współpraca cywilno ? wojskowa) systematycznie spotykali siÄ™ z przedstawicielami ONZ oraz organizacji pozarzÄ…dowych.
JednÄ… z podstawowych form dziaÅ‚alnoÅ›ci PKW byÅ‚a organizacja patroli, które stanowiÅ‚y pokaz siÅ‚y ze strony EUFOR w najbardziej niespokojnych regionach strefy odpowiedzialnoÅ›ci. We wspomnianych akcjach, oprócz Polaków i Chorwatów, brali również udziaÅ‚ żoÅ‚nierze z Francji wspierani przez polskie i francuskie Å›migÅ‚owce z Wielonarodowego Batalionu Lotniczego – MN AAVN BN (Multinational Army Aviation Battalion).
Od marca 2009, wyniku przekazania odpowiedzialności za operację Organizacji Narodów Zjednoczonych Polski Kontyngent Wojskowy stanowił element sił ONZ MINURCAT. Zadania pod błękitną flagą wykonywali żołnierze III i IV zmiany PKW Czad. Ci pierwsi rozpoczęli działalność w maju 2009 r.
W skład III zmiany PKW weszły dwie kompanie manewrowe, pierwsza sformowana na bazie 1. Siedleckiego Batalionu Rozpoznawczego i druga z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Gliwic. Tworzyły one cztery grupy bojowe. Elementem zabezpieczającym codzienną działalność bazy była kompania dowodzenia i zabezpieczenia, której głównym trzonem byli żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej i 5. Pułku inżynieryjnego ze Szczecina-Podjuch.
Polscy żołnierze w trakcie prowadzenia działalności operacyjnej przeprowadzili cztery połączone operacje wojskowe: w tym operację pk. Północna Fala I, realizowaną na przełomie lipca i sierpnia 2009 r. z inicjatywy dowództwa Sektora Północ w rejonie obozu uchodźców Oure Cassoni i miejscowości Bahai. Przez pięć dni i nocy, polscy i chorwaccy żołnierze nieustannie patrolowali szlaki komunikacyjne i rejon obozu uchodźców. Patrol rozminowania (EOD) z 5. Pułku Inżynieryjnego, który na czas działań również wszedł w skład grupy, przystąpił do niszczenia pozostałości po lokalnych konfliktach znalezionych w trakcie przejazdów.
Po 18 miesiącach obecności w Republice Czadu misja Polskiego Kontyngentu Wojskowego MINURCAT dobiegła końca. Dnia 9 grudnia 2009 r. w bazie Iriba w Czadzie odbyła się uroczystość przekazania odpowiedzialności za działania w Sektorze Północnym kontyngentowi z Mongolii, co zakończyło półtora roku pobytu SZ RP w Afryce. Żołnierze misji wrócili do kraju w dwóch turach ? 8 i 17 grudnia 2009 r.
Grzegorz Ciechanowski na podstawie www.pkwczad.wp.mil.pl