PKW CZAD

Misja Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Czadu

I  etap  misji ? przygotowanie logistyczne

Udział SZ RP w operacji Unii Europejskiej w Czadzie, stał się przede wszystkim wyzwaniem i sprawdzianem dla logistyki polegającym na stworzeniu odpowiednich warunków bytowych oraz funkcjonowania dla wojsk przy całkowitym braku lokalnej infrastruktury. Bazy przeznaczone do rozmieszczenia wojsk EUFOR nie posiadały żadnej infrastruktury, poza pasami startowymi. W kwietniu 2008 r. w rejon misji przemieszczona została do Czadu tzw. Inżynieryjna Grupa Przygotowawcza (IGP) w celu rozpoczęcia budowy bazy North Star  i stworzenia warunków do przyjęcia sił głównych. Grupa liczyła 64 żołnierzy, składała się z pododdziału inżynieryjnego, pododdziału logistycznego. Ich zadaniem było przygotowanie terenu o powierzchni 7 hektarów pod budowę bazy. IGP miała także za zadanie pociągnięcie instalacji rurociągów do miejsc poboru wody.

W bazie PKW od początku funkcjonowała francuska grupa inżynieryjna wraz ze sprzętem oraz żołnierze z pododdziału łączności – w sumie ok. 25. Obecny w Czadzie od 17 kwietnia Zastępca Dowódcy PKW ? ppłk Marek Gryga i jednocześnie dowódca IGP nawiązał przyjazne kontakty ze społecznością lokalną, która odnosiła się do polskich żołnierzy z dużą życzliwością. Dnia 8 września bazę North Star opuściła część żołnierzy (34) ze składu IGP. Głównie byli to żołnierze z 1. Brzeskiej Brygady Saperów. Tym samym zakończył się oficjalnie I etap misji.

Faza zasadnicza operacji

Całość sił głównych I zmiany PKW, licząca 136 żołnierzy i pracowników wojska została przemieszczona do Czadu w dwóch rzutach: 6 i 8 września 2008 r. Nastąpiło zgranie się komponentów: logistycznych, bojowych oraz lotniczego. Od 15 września PKW był gotowy do wypełniania zadań mandatowych nałożonych na EUFOR przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. W październiku do bazy North Star – głównej bazy PKW Czad przybyły pierwsze trzy osoby personelu cywilnego MINURCAT, docelowo w North Star miało znaleźć się około 50 osób z MINURCAT. Dowództwo PKW oraz żołnierze zespołu CIMIC (współpraca cywilno ? wojskowa) systematycznie spotykali się z przedstawicielami ONZ oraz organizacji pozarządowych.

Jedną z podstawowych form działalności PKW była organizacja patroli, które stanowiły pokaz siły ze strony EUFOR w najbardziej niespokojnych regionach strefy odpowiedzialności. We wspomnianych akcjach, oprócz Polaków i Chorwatów, brali również udział żołnierze z Francji wspierani przez polskie i francuskie śmigłowce z Wielonarodowego Batalionu Lotniczego – MN AAVN BN (Multinational Army Aviation Battalion).

Od marca 2009, wyniku przekazania odpowiedzialności za operację Organizacji Narodów Zjednoczonych Polski Kontyngent Wojskowy stanowił element sił ONZ MINURCAT. Zadania pod błękitną flagą wykonywali żołnierze III i IV zmiany PKW Czad. Ci pierwsi rozpoczęli działalność w maju 2009 r.

W skład III zmiany PKW weszły dwie kompanie manewrowe, pierwsza sformowana na bazie 1. Siedleckiego Batalionu Rozpoznawczego i druga z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Gliwic. Tworzyły one cztery grupy bojowe. Elementem zabezpieczającym codzienną działalność bazy była kompania dowodzenia i zabezpieczenia, której głównym trzonem byli żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej i 5. Pułku inżynieryjnego ze Szczecina-Podjuch.

Polscy żołnierze w trakcie prowadzenia działalności operacyjnej przeprowadzili cztery połączone operacje wojskowe: w tym operację pk. Północna Fala I, realizowaną na przełomie lipca i sierpnia 2009 r. z inicjatywy dowództwa Sektora Północ w rejonie obozu uchodźców Oure Cassoni i miejscowości Bahai. Przez pięć dni i nocy, polscy i chorwaccy żołnierze nieustannie patrolowali szlaki komunikacyjne i rejon obozu uchodźców. Patrol rozminowania (EOD) z 5. Pułku Inżynieryjnego, który na czas działań również wszedł w skład grupy, przystąpił do niszczenia pozostałości po lokalnych konfliktach znalezionych w trakcie przejazdów.

Po 18 miesiącach obecności w Republice Czadu misja Polskiego Kontyngentu Wojskowego MINURCAT dobiegła końca. Dnia 9 grudnia 2009 r. w bazie Iriba w Czadzie odbyła się uroczystość przekazania odpowiedzialności za działania w Sektorze Północnym kontyngentowi z Mongolii, co zakończyło półtora roku pobytu SZ RP w Afryce. Żołnierze misji wrócili do kraju w dwóch turach ? 8 i 17 grudnia 2009 r.

Grzegorz Ciechanowski na podstawie www.pkwczad.wp.mil.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.


Kliknij aby dodać emotikonę

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette