Utworzenie koalicji sojuszniczej
Po atakach przeprowadzonych 11 września 2001 r. przez terrorystów Al-Kaidy światowej organizacji terrorystycznej stworzonej przez Saudyjczyka Osamę bin Ladena, na Word Trade Center i Pentagon w USA uwaga świata skupiła się na Afganistanie, gdzie mieściło się centrum działań Al-Kaidy. Prezydent George Bush oraz jego doradcy odwołali się do V punktu Traktatu Waszyngtońskiego, który przewiduje, że akt agresji wobec jednego członka sojuszu oznacza akt wojny z całym sojuszem Północnoatlantyckim.
Sytuacja w Afganistanie
W Afganistanie od 1994 r. ścierały się dwie siły polityczno-religijne. Byli sojusznicy z okresu radzieckiej interwencji popadli w konflikt. Po jednej stronie znajdowali się głównie pasztuńscy talibowie (określenie to oznaczało: studenci ? islamiści), zwolennicy dosłownej interpretacji Koranu. Z drugiej strony mużahedini, bojownicy wywodzący się z wielu plemion i narodowości, zwolennicy nieco bardziej liberalnego rozumienia świętej księgi muzułmanów. Ci pierwsi, mieli sojusznika nie tylko w osobie bin Ladena, ale również silnych popleczników, plemiennych braci Pasztulów żyjących w Pakistanie. Ostatni musieli liczyć na siebie samych, dlatego od 1994 r. przegrywali. Głównym oponentem talibów był Tadżyk, gen. Ahmad Szah Massud, znany jako Lew Panshiru, bohaterski przywódca mudżahedinów w walce z armią radziecką. Zginął z rąk ludzi bin Ladena 9 września 2001 r.
Operacja ?Trwała Wolność?
Dnia 7 października 2001 r. rozpoczęła siÄ™ operacja pod kryptonimem ?TrwaÅ‚a Wolność? – ?Enduring Freedom? (OEF). KierowaÅ‚o niÄ… amerykaÅ„skie Dowództwo Centralne (CENTCOM ? Central Command) z siedzibÄ… w bazie Tampa na Florydzie. Koalicja antyterrorystyczna pod przywództwem USA, nie podlegajÄ…cÄ… strukturom NATO, wysÅ‚aÅ‚a do przeprowadzenia bezpoÅ›rednich dziaÅ‚aÅ„ zbrojnych na terenie Afganistanu niewielkie oddziaÅ‚y lÄ…dowe, głównie siÅ‚ specjalnych, zapewniÅ‚y też potężne wsparcie powietrzne. Operacja nie mogÅ‚aby funkcjonować bez efektywnie dziaÅ‚ajÄ…cego zaplecza logistycznego oraz komponentu morskiego (część ataków byÅ‚a przeprowadzona od strony morza, m.in. przy użyciu pocisków samosterujÄ…cych Tomahawk).
Główny ciężar walk na lądzie przejęły na siebie wojska Sojuszu Północnego. Liczyły one ok. 20 tys. bojowników. Były to głównie oddziały milicji plemiennych złożone głównie z afgańskich Tadżyków, Uzbeków i Chazarów. Siły talibów szacowano na 45-76 tys. osób oraz ok.12 tys. bojowników-cudzoziemców z Al-Kaidy.
Pierwsza faza operacji rozpoczęta 7 października 2001 r. trwała do końca roku. 23 grudnia w Afganistanie przejął władzę tymczasowy rząd Hamida Karazja, jak się miało wkrótce okazać, groteskowy: skorumpowany i ograniczony swoim działaniem do okolic Kabulu. Głównym celem operacji ?Enduring Freedom? było pokonanie sił talibów i obalenie ich władzy.
W grudniu 2001 r. wojska Sojuszu Północnego rozpoczęły bitwÄ™ o obszar Tora Bora, kompleks jaskiÅ„ górach Safed Kohwe wschodnim Afganistanie. ByÅ‚a to wówczas ostatnia, główna siedziba talibów i bojowników al-Kaidy. W walkach o ich rozbicie wzięły udziaÅ‚ wojska sojuszu – oddziaÅ‚y milicji plemiennych wspierane przez komandosów siÅ‚ specjalnych USA (głównie operatorów ?Delty?, brytyjskich komandosów z SBS (Special Boat Sernice) oraz operatorów niemieckich oddziałów specjalnych KSK (Kommando Spezialkräfte). Pięć dni później zdobyto ostatniÄ… jaskiniÄ™, ale część oddziałów przeciwnika oraz przywódcy talibów i al-Kaidy zdoÅ‚ali bezpiecznie wycofać siÄ™ do Pakistanu.
Druga faza operacji OEF trwała kilka lat, od grudnia 2001 r. do 5 października 2006 r. Początkowo celem operacji było kontynuowanie poszukiwania i eliminowania pozostałych sił przeciwnika. Tymczasem pobici talibowie oraz członkowie Al-Kaidy nie zrezygnowali z walki, a ich zdziesiątkowane oddziały na przełomie stycznia i lutego 2002 roku rozpoczęły przegrupowanie.
Kulminacyjnym momentem działań sił sojuszniczych w tym okresie była operacja ?Anakonda?, przeprowadzona na wiosnę 2002 r. Po okresie względnej stabilizacji w latach 2003-2004, spowodowanej znacznym osłabieniem sił talibów, liczba prowadzonych akcji militarnych od 2005 r. wzrastała w miarę odbudowy ich potencjału.
Równolegle z działaniami w ramach ?Enduring Freedom? od grudnia 2001 r. operację stabilizacyjną prowadziły Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa ? ISAF (International Security Assistance Force). Ich celem było szkolenie afgańskiej armii, wspieranie władz centralnych w zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilizacji oraz wsparcie w odbudowie kraju ze zniszczeń. W sierpniu 2003 r. dowodzenie nad operacją ISAF objęło NATO.
Dotychczasowe dowództwo wojsk koalicji OEF na obszarze odpowiedzialności misji (Combined Forces Command ? Afghanistan) uległo likwidacji, a jednostki (w tym Polski Kontyngant Wojskowy), które dotychczas mu podlegały przeszły częściowo pod nowe Wschodnie Regionalne Dowództwo ISAF ? RC-E (Regional Command ? East). Tym samym operacja ?Enduring Freedom? w dotychczasowym kształcie została zakończona. Działania w jej ramach nadal kontynuowano, ale cele i sposoby działania wojsk w tej operacji uległy częściowej zmianie.
Polacy w ?Enduring Freedom?
Na proÅ›bÄ™ Amerykanów, Polska potwierdziÅ‚a swój udziaÅ‚ w operacji ?Enduring Freedom? 22 listopada 2001 r. NiezwÅ‚ocznie rozpoczęło siÄ™ 3-miesiÄ™czne szkolenie 300-osobowego kontyngentu, z którego 16 marca 2002 do Afganistanu dotarÅ‚o ok. 100 logistyków, saperów i ochraniajÄ…cych ich operatorów GROM. Zostali oni dyslokowani w Camp White Eagle (Obóz BiaÅ‚y OrzeÅ‚) w wielkiej bazie Bagram w prowincji Parwan. Polskie kontyngent tworzyÅ‚ – Polish Task Force 1 (Zgrupowanie nr 1 Polskich SiÅ‚ Zadaniowych).
Polacy w zasadzie nie opuszczali bazy i obszaru wokół niej, a ich zadania polegały na:
- odbudowie infrastruktury bazy, lotniska i miasta;
- rozminowaniu terenu wokół bazy;
- zabezpieczeniu wojsk koalicyjnych na wypadek ataku chemicznego;
- zabezpieczeniu logistycznym wojsk polskich i sojuszniczych.
Operatorzy GROM byli odpowiedzialni za ochronę polskiej bazy, jak również kwatery głównej wojsk amerykańskich w Afganistanie oraz zabezpieczali pobyt dyplomatów w Bagram. Ponadto komandosi uczestniczyli w patrolach m.in. w dolinie Pandższiru oraz w okolicach miasta Mazar-i Szarif.
W skÅ‚ad Zgrupowania nr 2 kontyngentu wchodziÅ‚ okrÄ™t wsparcia logistycznego, ORP „KontradmiraÅ‚ Xawery Czernicki”, ze skÅ‚adu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W dniu 10 lipca 2002 jednostka dowodzona przez kmdr. ppor. Jacka Rogalskiego z 50 ludźmi na pokÅ‚adzie opuÅ›ciÅ‚a port wojenny w ÅšwinoujÅ›ciu. W czasie trwajÄ…cej 14 miesiÄ™cy misji okrÄ™t przebyÅ‚ 27 tysiÄ™cy mil morskich, z czego 27 tys. w trakcie morskiej części operacji ?Enduring Freedom? (oraz 7 tys. na rzecz operacji ?Iraqi Freedom?). Jednostka wzięła udziaÅ‚ w 34 misjach bojowych wystÄ™pujÄ…c w skÅ‚adzie trzech miÄ™dzynarodowych zespołów bojowych. Główne zadania okrÄ™tu dotyczyÅ‚y poczÄ…tkowo wsparcia logistycznego siÅ‚ operacyjnych. Szybko okazaÅ‚o siÄ™ że ?Czernicki? może wystÄ…pić w roli pÅ‚ywajÄ…cej platformy dla oddziałów siÅ‚ specjalnych. No pokÅ‚adzie polskiego okrÄ™tu przebywaÅ‚y zaokrÄ™towane grupy uderzeniowe siÅ‚ specjalnych US Navy, i US Marines, jednostek specjalnych Królewskiej Marynarki Wojennej Australii oraz pÅ‚etwonurków z Grup Specjalnych Marynarki Wojennej Formoza, morskich komandosów z Gdyni. Wszystkie operacje prowadzone byÅ‚y w stanie najwyższego stopnia alarmu i z wykorzystaniem uzbrojenia okrÄ™towego. W dniu 7 lipca zaÅ‚oga ?Czernickiego? uratowaÅ‚a ludzi z tonÄ…cego kuwejckiego kutra rybackiego. ByÅ‚a to czwarta akcja ratownicza wykonana przez polskich marynarzy podczas operacji OEF.
25 kwietnia 2006 r. w bazie Białego Orła w Bagram odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia pomiędzy kończącą swoją misję X zmianą kontyngentu ?Enduring Freedom? i rozpoczynającą swoją misję I zmianą PKW Afganistan (ISAF).
Zaangażowanie polskiego kontyngentu w operacji ?Enduring Freedom? miało zatem znaczenie bardziej polityczne jak militarne. Polacy, odbywali względnie bezpieczną służbę, nie licząc działań komandosów i zagrożenia spowodowanego rozminowaniem wielkiej, dobrze chronionej bazy wojskowej. Nie poniesiono wówczas żadnych ofiar, bezpośrednie zagrożenie życia żołnierzy miało nadejść jednak niebawem, kiedy rozpoczęli działalność w szeregach ISAF.
Grzegorz Ciechanowski
Lista publikacji poruszajÄ…cych tematykÄ™ misji w Afganistanie:
- AFGANISTAN MILITARNY I POZAMILITARNY WYMIAR STABILIZACJI.
Materiały z konferencji naukowej zorganizowanej 12 kwietnia 2007 r.
AKADEMIA OBRONY NARODOWEJ - Grom.pl
Jarosław Rybak
Warszawa 2004
„25 kwietnia 2006 r. w bazie BiaÅ‚ego OrÅ‚a w Bagram odbyÅ‚a siÄ™ uroczystość przekazania dowodzenia pomiÄ™dzy koÅ„czÄ…cÄ… swojÄ… misjÄ™ X zmianÄ… kontyngentu Enduring Freedom i rozpoczynajÄ…cÄ… swojÄ… misjÄ™ I zmianÄ… PKW Afganistan (ISAF).”
aktualizujemy!!! 25 kwietnia 2007 roku !!!