Operacja Roxana

W październiku 2008 PKW Afganistan przejął kontrolę nad prowincją Ghazni i od tamtej pory występuje w strukturze ISAF jako polsko-amerykańskie Task Force White Eagle (Siły Zadaniowe Biały Orzeł). Poniżej opisana została jedna z wielu operacji realizowanych w prowincji Ghazni.

Operacja ROXANA rozpoczęła się 18.11.2008 roku. O godzinie 5.45 przeprowadzono ostatnie sprawdzenie obecności i łączności, sprecyzowanie zadań dla strzelców pokładowych, test ogniowy i wyjazd. Komendę ?Naprzód? podał kpt. Maciej Kłaczkowski ? dowódca konwoju, a na co dzień dowódca kompanii zmechanizowanej Zgrupowania A w Ghazni. W konwoju uczestniczyło 19 ciężarówek typu Kamaz, załadowanych do granic możliwości żywnością dla ludności zamieszkującej dystrykt Malistan w prowincji Ghazni.

Za bezpieczne doprowadzenie konwoju do celu odpowiedzialny był też generał Bashi – czołowa postać w dystrykcie Malistan. Zasadniczy trzon ochrony konwoju stanowiły trzy Kołowe Transportery Opancerzone (KTO) Rosomak w wersji bojowej, jeden w wersji saperskiej oraz pięć pojazdów Humvee.

Pierwszy odcinek drogi prowadził z FOB Ghazni do FOB Warrior. Konwój poruszał się po asfaltowej drodze o kryptonimie Ohio, która jest częścią najważniejszej arterii komunikacyjnej w Afganistanie. Niebezpieczeństwo zagrażało konwojowi w każdej chwili. We wszystkich pojazdach pracowały systemy zagłuszające fale radiowe. Było to niezbędne podczas jazdy i chroniło przed użyciem ładunków wybuchowych (IED) uruchamianych radiowo. Odległość 140 km konwój pokonał w 11 godzin. Po drodze doszło do kilku niedużych awarii ciężarówek, ale usterki były szybko usuwane. Gościny użyczył dowódca FOB Warrior. Pojazdy zostały zatankowane, sprawdzono ich sprawność techniczną.

Następny etap to jazda w górach, w terenie gdzie nie zawsze jest wytyczona jest droga. Wjazd w góry rozpoczął się łagodnie. Ludzie w mijanych wioskach i osadach przyglądali się konwojowi z zaciekawieniem. Można było odnieść wrażenie, że widzą żołnierzy z biało-czerwonymi flagami na pojazdach i mundurach po raz pierwszy. Potwierdziło się to już na pierwszym postoju w małej osadzie po kilkugodzinnej jeździe. W krótkich rozmowach, przy pomocy tłumaczy, żołnierze wyjaśnili kim są i co tutaj robią. Wszyscy miejscowi rozmówcy zostali obdarowywani skromnymi prezentami, a dzieci słodyczami. Na każdym postoju dowódca konwoju przypominał o zachowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa i prowadzeniu obserwacji okrężnej.

Teren stawał się coraz trudniejszy. Wysokość nad poziomem morza sięgała 3000 m. Droga typowo górska, wąska z ostrymi zakrętami. Zjazd z wierzchołków gór odbywał się malowniczą serpentyną. Wszyscy kierowcy musieli być maksymalnie skupieni, minimalny błąd mógł być brzemienny w skutkach. Rosomaki spisywały się bez zarzutu.

Generał Bashi wraz ze swoimi ludźmi w 3 Fordach typu pick-up był nie tylko przewodnikiem po nieznanym terenie, ale jak się okazało obstawił swoimi ludźmi newralgiczne i najniebezpieczniejsze miejsca na trasie konwoju. Konwój dojechał tego dnia do miejscowości Jagori, witany jest przez miejscowych z dużym entuzjazmem. Żołnierze nocowali w nowo wybudowanej, przyszłej bazie policji afgańskiej.

W planach na następny dzień był dojazd do Malistanu. Chociaż to tylko 70 km to droga nie była łatwiejsza. Konwój poruszał się cały czas na wysokościach powyżej 3000 m. n.p.m. Późnym wieczorem konwój dotarł do celu. Trudy podróży szybko zrekompensowała kompanijna logistyka przygotowując gorący posiłek. Już następnego dnia gen. Bashi zarządził podział przywiezionych towarów, głównie żywności i ciepłej odzieży. Część dóbr jest przeznaczona dla szkół.

W trasie awarii uległ jeden z pojazdów Humvee. Okazała się na tyle poważna, że pojazd musiał być holowany. Aby mógł wrócić na własnych kołach musiała zostać dostarczona część zamienna. Dowódca konwoju podczas składania codziennych meldunków zamówił uszkodzoną część. Śmigłowiec dostarczył ją już następnego dnia i konwój mógł jechać dalej.
W ścisłym kontakcie z generałem pozostawał szef sekcji współpracy cywilno- wojskowej CIMIK mjr Paweł Polak. Wraz z grupą oficerów i ludźmi generała dokonał inspekcji placówek medycznych. Po gruntownym przeglądzie mógł przygotować projekty pomocowe, które mogły ułatwić w znacznym stopniu życie okolicznej ludności. Zadanie zostało wykonane, ale to nie koniec operacji.

Powrót okazał się nie mniej trudny niż przyjazd. Droga z Malistanu wiodła ponownie przez Jagori i prowadziła brzegiem okresowego jeziora Dasht-e Navar w kierunku Ghazni. Podróż wstępnie zaplanowana na 3 do 4 dni trwała 7 dni. Największym sukcesem okazał się przyjazd bez żadnych strat i uśmiech na twarzach mieszkańców Malistanu. Swoją wielką wdzięczność i podziękowanie dla wszystkich żołnierzy konwoju okazał gen. Bashi.

Tekst sporządzony na podstawie reportażu mjr. Pawła Zaganiaczyka ? Szefa Sekcji Informacyjno ? Prasowej PSZ ? FOB Ghazni via Dowództwo Operacyjne SZ RP. Fotografie ze zbiorów uczestników operacji.

Grzegorz Ciechanowski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zagraniczne misje WP. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Warning: fsockopen(): unable to connect to www.sweetcaptcha.com:80 (Connection timed out) in /home/skmponz/domains/skmponz.szczecin.pl/public_html/wp-content/plugins/sweetcaptcha-revolutionary-free-captcha-service/library/sweetcaptcha.php on line 81

Kliknij aby dodać emotikonę

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette